HomeShopLed Display SolutionFloor Stand Digital Display Dahua LDV55-SAI200 55” Floor Standing Digital Signage
Previous product
Dahua LDV65-SAI200 65” Floor Standing Digital Signage ৳ 210,000.00
Back to products
Next product
Dahua LDV49-SAI200 49” Floor Standing Digital Signage ৳ 150,000.00
Dahua Technology
Dahua LDV55-SAI200 55” Floor Standing Digital Signage
৳ 180,000.00
>High quality panel, industrial-grade design, full metal casing, 5mm tempered protective glass.
>Supports picture, audio, video, PDF, IPC stream, time, weather, etc.
>MPS platform provides unified remote management for system integrators and media operators.
>Built-in media player software and USB player provide multiple methods to play contents.
[elementor-template id="12029"]
Compare
Add to wishlist
Categories: Floor Stand Digital Display, Led Display Solution Tag: Dahua LDV55-SAI200
Display
Model
LDV55-SAI200
Screen Size
55”
Aspect Ratio
9:16
Resolution
1080×1920
Display Colors
16.7M (8 bits)
Brightness
400nits
Contrast Ratio
Viewing Angle(H×V)
Display Mode
Portrait
Response Time
8ms
Lifespan
30,000h
Connectivity
Input
RJ45×1, USB2.0×2, SD×1, HDMI(customized)
Output
N/A
External Control
RS232
Wifi
Yes
Speaker
2W×2
Smart Signage Platform
Media Publish System
Power & Environmental Conditions
Power Supply
AC100-240V (+/- 10%), 50/60Hz
Consumption(Typical)
59.3W
Consumption(Standby)
Less than 0.5W
Operating Temperature
-10℃~+55℃(14℉~131℉)
Operating Humidity
10%~90%
Mechanical Specification
Dimensions (With Pedestal)
2091.8×790.0×63.6mm (82.4″×31.1″×2.5″)
Package
Screen
2125×970×299mm(83.7″×38.2″×11.8″)
Pedestal
970×683×354mm(38.2″×26.9″×13.9″)
Gross Weight
Screen
87.5kg(192.9lb)
Pedestal
20.9kg (46.1lb)
Accessory
Included in Box
Power cord, Wi-Fi antenna, user manual, remote control
LDV55-DZ, hex bolt, screws(M8*30)
Internal Player
Processor
Cortex-A7 1.5GHz Quad Core CPU
RAM
1GB(2G customized)
Storage
8GB(16G customized)
Material Type
Audio, video, image, time, weather, countdown, txt, web page, stream media, pdf
Audio/Video Encoding Format
Mp4, avi, mov, asf, wmv, rm, rmvb, mkv, jpg, jpeg, gif, bmp, png, mp3, wma, wav
Operating System
Android 4.4(Android 5.1 customized)
Decoding Capacity
1ch@4K or 3ch@1080P
There are no reviews yet.
Be the first to review “Dahua LDV55-SAI200 55” Floor Standing Digital Signage” Cancel reply
Related products
-6%
Close
Huidu HD-C35C The 3rd Async control card
The 2nd generation Dual-mode player HD-A6
-5%
Huidu HD-W62-75 LED Card
Video processor HD-VP210
-25%
HD-R512 Conventional Receiving Card
-5%
HUIDU HD-A30+ Async Control Card
-13%Hot